1

Téma: DOTAZ - instalace RPM balíčků

Prosím o radu jak instalovat RPM balíčky stažené z internetu. po stažení balíčku jsem ho chtěl otevřít pomocí Kpackage, ale po kliknutí na instalaci se mi vždy vypíše hláška Problémy s přihlášením, prosím přihlašte se ručně a v dialogovém okně se objeví -[root@unknown-00-16-ce-17-08-e0 ~]# . Nevím jak jinak postupovat. Popřípadě kam balíčky ukládat, abych je mohl instalovat v Synapticu.
Předem děkuji za radu. Jára

2

Re: DOTAZ - instalace RPM balíčků

Ahoj .. mrkni na zdejší wiki  (hned na úvodní stránce je odkaz)
Konrétně tady http://wiki.pclinuxos.cz/doku.php?id=so … e_softwaru najdeš jak instalovat pomocí Synapticu.

RPM balíčky by měly být (pokud vím) staženy nejlíp přímo "pro PCLinuxOS" (sám jsem Kpackage ani jednou nepoužil:), ale obvykle nováčci vše najdou v Synapticu, jen jsou z majoritního OS naučeni, že to "musejí" dělat ručně, zdlouhavě a složitě, zatímco to jde tak jednoduše wink
---------
...pokud je to nejaky specialni soft, ktery neni v repu, tak to holt musi poradit nekdo jiny...

Asus VW161D 1366x768, AMD 3800+EE, MSI nVidia GT430 OC, 2GB DDR2 800MHz, Patriot Warp V2 SDD 32GB, Cloud HDD, bez CD/DVD/FDD, HP Photosmart C3180, LXDE od r.2010

3

No chtěl jsem nainstalovat AVAST do PClinuxOS, ale jak říkám, nabízí mi to pouze volbu přes Kpackage, ta nefunguje kvůli problému s přihlášením, kterému nerozumím. Synaptic tyto balíčky nenajde, takže nic. Ale jsem novej, to se podá. Jen je to trochu nervy drásající, když cokoliv se pokusím nainstalovat, (od témat až po programy) mi někde selže a nevím kde dělám chybu, ani jak postupovat. Každopádně díky a další rady samozřejmě vítám.

4

fajn
ještě si přečti tohle (až bude čas):
http://www.linuxexpres.cz/business/na-v … ram-clamav
...včetně diskuse...

Tím Tě vedu k poznání, že Ti s největší pravděpodobností bude v linech Avast uplně naprd wink big_smile

Asus VW161D 1366x768, AMD 3800+EE, MSI nVidia GT430 OC, 2GB DDR2 800MHz, Patriot Warp V2 SDD 32GB, Cloud HDD, bez CD/DVD/FDD, HP Photosmart C3180, LXDE od r.2010

5

A ty začínáš s Linuxem?  Myslím, že se Avast snažíš nainstalovat zbytečně. Neměl bys ho potřebovat.

1. AOpen EA65-IIa 2.0 [Asus]/ AMD Phenom(tm) II X3 720, AMD RS880, 4 GB DDR3, 500 GB Seagate
2. MSI 945GCM5-F V2 / Celeron 420, 1.6 Ghz / 1GB DDR2 / integ. grafika, Fortron ATX-400PNF
3. Lenovo ThinkPad T510i / Intel Core i3 M390  2,67 Ghz / 2 GB DDR3 / 5OO GB Hitachi
4. Asus Eee PC1001 PXD / Intel Atom N455 1.66 Ghz /1 GB DDR3 / 250 GB Hitachi

6

OK, jen na vysvetlenou, proč se snažím nainstalovat Avast do Linuxu. Stále mám ještľ v počítači Windows na disku C: a nľkolik aplikací pod Windows, ve kterých mám data o které nechci prijít. Windows mi zcela zamrzli, načež jsem nad nimi zlomil hul. Myslel jsem, že pokud nainstaluji v Linuxu antivirus, mohu se pokusit vyčistit disk a "snad" windows rozchodit tak, abych mohl svoje data s techto aplikaci vytáhnout. Avast jsem používal ve Windows, proto jsem po nich sáhl i pro Linux. Nepočítám, že bych po této operaci Windows chtel na disku mít, ale Linux jsem nainstaloval vlastne z nouze a byl jsem mile prekvapen. Akorát ta nezkušenost me kolikrát dostává, sotva vím, kde co hledat. ...v podstate nejde o Avast jako takový, ale o jakýkoliv program, který stáhnu z webu jako RPM balicek pro Kpackage. Chybová hláška se objeví vždy, tak nevím kde dľlám chybu.
Problém s Windows: spomalený kurzor, který si dela co chce a po chvíli zcela zamrzne. Pťi každém startu počítače. Proto myslím, že zbavením se viru se zbavím i problému. Avast mi ho nedetekoval, myslím že jsem ho dotáhl na USB flashce od kolegy. Mel podobný problém, ale odstranil ho včas, kdy se z kurzorem dalo hýbat.

7 Naposledy upravil: kalasm (24-12-2008 23:00:38)

Aha...

...takze jako laik laikovy:) :
antivir je jen pasivni ochrana - neleci preventivne, ale az nakazu ktera v PC uz je. Takze Ti samozrejme poslouzi k odhalovani cervu ve stazenych souborech, ale problem s nimi budes mit az ve winech. Pouzivanim linuxu si do diskoveho oddilu s windows cerva snad vubec nedostanes - to je proste proti silam vesmiru (nebo jsem o tom proste zatim necetl/neslysel)

Data z disku pomoci linuxu samozrejme dostanes - a kdyby ne, Slax to jisti (jestli neznas, tak vez ze je maly a bootovatelny primo z CD/flashky ...takova mala sikovna ceska distribce - taky mam jednu: http://fileserver7.jpghosting.com/image … 35925.png)
Svym mene PC erudovanym kamaradum Slaxe venuju prave pro pripad sesypani jejich Winu ...a jako prezentaci linuxu, jak jinak ;) :D

*dodatek: Hart mi poslal nasledujici: automaticky nemountuje, ale musi se spustit krusader s pravy roota a otevrit /mnt/win_c  apak kliknout na ikonu "Spravce pripojeni disku" a tam vybrat polozku "s win_c" a  na ni kliknout p.mysi kliknout na "Pripojeni" a je namountovany

PS: ...pokud budes vsechno instalovat Synapticem, nemas se ceho bat...
PPS: a jestli chces mit od viru pokoj uplne, tak si na pevnem disku nech Pclos natrvalo (winy nech marginálně - jenom na hry) ... Libilo se mi jak Hoferek nekde psal, ze installnul linux nejakemu PC nepolibenemu uzivately a ten po roce prace s pocitace nevedel, co je to pocitacovy vir (to by se mu ve "svete windows" nestalo :D )

8

A pokud to s linuxem budes myslet vazne (jiny filesystzem a nazvy programu se po mesici uplne poddaji, ver mi...!), tak si precti na LinuxExpresu serial pro zacatecniky:
http://www.linuxexpres.cz/praxe/pruvodc … o-je-linux
Nerikam ze je nejlepsi, ale je aktualni wink

9

musel bys zprovoznit podporu zapisu na na ntfs jinak asi by ti ten antivir na disku z windows nepomohl a podle mne stejne ti ten antivir jen nabidne smazani postizenych souboru protoze vetsina antiviru si vetsinou udela index souboru v pc a pak je porovnava z nakazenym souborem aby mohla znich odstranit skodlivi cod pokud tedy jde o opravdovi vir.ztim nemam zkusenosti.podle mne pokud se chces pokusit o odvirovani tak lepsi reseni je Ultimate Boot CD

10

ch.jara napsal:

Prosím o radu jak instalovat RPM balíčky stažené z internetu. po stažení balíčku jsem ho chtěl otevřít pomocí Kpackage, ale po kliknutí na instalaci se mi vždy vypíše hláška Problémy s přihlášením, prosím přihlašte se ručně a v dialogovém okně se objeví -[root@unknown-00-16-ce-17-08-e0 ~]# . Nevím jak jinak postupovat. Popřípadě kam balíčky ukládat, abych je mohl instalovat v Synapticu.
Předem děkuji za radu. Jára

Instalace na nekolik chuti se resi zde: http://forum.pclinuxos.cz/viewtopic.php?id=376

Take se muzes pokusit odhlasit z relace, prihlasit jako root a zkusit to pres Kpackage tam. Jestli to bude i nadale blbnout, tak je mozne, ze mas proste zbesile pojmenovany comp (to je tvoje MAC adresa? smile ). Vetsinou staci nechat jmeno compu "localhost", popr. mu dat nejaky jednodussi nazev, a la "pececko", "GameStation" ci tak nejak.

Anebo to tedy zkus pres tu konzoli (a la KlikAltOS):
1. proklikej se (zbesile) do slozky, kde je Avast.rpm ulozen
2. stiskni F4
3. vyskoci konzole a do ni napis: su (a pak zadej root heslo)
4. chnapni mysi ikonku Avastu a pretahni ji do konzole (Vlozit)
5. kurzorem se dostan na zacatek radku a napis: rpm -ivh (a jeste mezeru mezi "h" a "/")
6. a az se to nezadari, tak zkopiruj co na tebe konzole vlastne rve

(Lepsi kdyz se naucis instalovat RPM balicky na vice zpusobu na necem mene dulezitem, nez v budoucnu resit zapeklitejsi veci.)

1. - P4 1.7GHz, 512MB RAM DDR(266MHz), Gainward 8316-Bliss N5200 Pro AGP 128MB
2. - HP Vectra 400: P3 733MHz, 512MB RAM SDR, 3Dfx Voodoo3 PCI 16MB
3. - Athlon64 3200+ (2.0GHz), 1024MB DDR2, onboard nVidia 64MB RAM shared
4. - HP OmniBook 7150, P2 300MHz, 64MB RAM, (asi onboard) ATI 4MB shared (Vector Linux Light)

11

1. spusť KPackage (systém - nastavení - balíčkovač). Klikni Speciální - APT: Debian - Aktualizovat.... co se stane?

2. Volba antiviru, který umožnil zavirovat PC ve Windows není šťastná.

3. Musíš ty aplikace ve Windows spustit pro zálohu dat anebo ti stačí zazálohovat datové soubory?

AMD Phenom X6 1090T, GA-MA790FXT-UD5P, GF 560Ti, OCZ 2x1GB, WD640GB
Acer Extensa 5220